Event App til konferencer, messer og andre professionelle events

Med ConferenceCommunicator Event App kan du samle relevant indhold om dit event ét sted, så deltagerne nemt kan finde det, de har brug for. Du kan bl.a. vise program, praktisk information, deltager- og oplægsholderinformation samt spørgsmål, afstemninger og online evaluering.

Hvornår giver en Event App mening?

ConferenceCommunicator Event App kan bruges til forskellige arrangementer og events – lige fra kurser og generalforsamlinger til konferencer, messer og større events. Om en event app er relevant for jer, afhænger af jeres behov – og ikke kun af deltagerantallet.

Vi har opbygget appen med funktioner og en struktur, der gør det nemt og overskueligt at samle og vise relevant indhold til professionelle arrangementer og events. Om deltagerne skal downloade en app eller se indholdet på mobilsite, er helt op til jer. 

Saml hele dit event i deltagernes lomme med ConferenceCommunicator event app og gør indhold som program, praktisk information og materiale lettilgængelig med event appen. Samt øg deltagerinvolvering med online spørgsmål, online afstemning og ordsky via event app´en.

Hvilke fordele får du med ConferenceCommunicator Event App?

Saml information i Event App

Gør relevant information og indhold let tilgængeligt for deltagerne

Fleksibel kommunikation

Opdater indhold i Event App og hold deltagerne informeret før og under eventet

Mere bæredygtig kommunikation

Reducer behovet for trykt program og materiale med Event App

Øg deltagerinvolveringen

Brug Event App til spørgsmål, afstemninger, ordsky og evaluering

Event App med jeres eget look & feel

Tilpas Event App med jeres egne farver, fonte og billeder – og tilkøb evt. white label app

Event App eller mobilsite

Lad deltagerne se indholdet via Event App til Android el. iPhone eller mobilsite

Hvilke funktioner kan du bruge i ConferenceCommunicator Event App?

Valgfrie menupunkter i Event App

Opbyg Event App med menupunkter og indhold, der er relevant for jeres event

Praktisk information i Event App

Giv deltagerne adgang til information om f.eks. transport, hotel og forplejning

Personligt program i Event App

Vis program i dage og evt. spor og temaer, og tilbyd deltagerne personligt program

Tilmelding til workshop og spor

Giv deltagerne mulighed for bindende tilmelding til workshops og spor

Deltager - og oplægsholderliste i Event App

Vis deltagere og oplægsholdere med relevante informationer og mulighed for chat

Udstillere og interaktiv standplan

Vis udstillere med information og logo samt placering på en interaktiv standplan

Spørgsmål, afstemning og ordsky

Involvér deltagerne med online spørgsmål, afstemning og ordsky via Event App

Online evaluering i Event App

Indhent evaluering af hele eventet eller enkelte programpunkter via Event App

Materiale og noter i Event App

Del præsentationer og andet materiale, og giv deltagerne mulighed for at tage noter

Pushbeskeder via Event App

Send pushbeskeder til deltagerne med det samme eller tidsstyret

Nem administration af Event App

Du administrerer nemt indholdet i Event App fra administrationssystemet, og du kan styre, hvornår forskelligt indhold skal vises. Afholder du flere events, kan du kopiere opsætning og indhold fra et event til det næste. 

Fra beskedsystemet kan du sende mailbeskeder og evt. push- og sms-beskeder – med det samme eller tidsstyret. Du kan også målrette indhold og kommunikation til bestemte grupper, f.eks. deltagere, udstillere eller personale.

Har du brug for login til Event App, f.eks. fordi bestemte deltagere eller udstillere skal have adgang til særligt indhold, kan du give dem direkte adgang via et personligt link, som du sender fra beskedsystemet. De behøver derfor ikke indtaste bruger-id og adgangskode.

Har du også brug for digital afstemning til generalforsamling?

Ud over almindelige afstemninger til deltagerinvolvering tilbyder vi en udvidet digital afstemning, som særligt egner sig til generalforsamlinger.

Deltagerne kan stemme digitalt via Event App eller mobilsite – med individuelle stemmerettigheder og stemmeantal. Dirigenten styrer, hvornår afstemninger åbnes og lukkes, og kan følge antallet af afgivne stemmer undervejs. Resultaterne kan vises direkte på storskærm og i Event App.

Afstemningerne kan gennemføres anonymt, og efter generalforsamlingen kan de samlede resultater eksporteres til Excel.

Hvad koster ConferenceCommunicator Event App? 

Prisen på ConferenceCommunicator Event App afhænger af deltagerantal og eventuelle tilvalg. Nedenfor kan du se priseksempler på std. Event App. Digital afstemning til generalforsamlinger og øvrige funktioner kan tilvælges efter behov. Ved opstart tillægges et opstartsfee på 10 %.


 Priseksempler*

under    250 deltagere/år: 12.495kr.
under    500 deltagere/år: 14.995kr.
under 1.000 deltagere/år: 19.995kr.
under 2.000 deltagere/år: 24.995kr.

*ekskl. moms

 

Med i licensprisen for Event App får du:

  • Ubegrænset antal arrangementer og events
  • Ubegrænset antal administratorer
  • Support til én superbruger inkluderet

Du kan altså have så mange administratorer i systemet, som du ønsker. Support til én superbruger er inkluderet i licensen. Ønsker du, at flere skal have direkte support fra os, kan det tilkøbes for et mindre fee.

Har du også brug for Tilmeldingssystem?
Event App og Tilmeldingssystem kan kombineres til en fordelagtig samlet pris.

 

Ofte stillede spørgsmål (FAQ) om Event App

1. Giver Event App mening til vores mindre arrangementer?

Ja, måske. Om en Event App giver mening, afhænger ikke kun af antallet af deltagere, men også af jeres behov for at give deltagerne nem adgang til relevant indhold.

 

2. Skal deltagerne downloade Event App?

Nej, ikke nødvendigvis. I kan både tilbyde deltagerne adgang til Event App og til mobilsite.

 

3. Skal deltagerne (og udstillere) logge ind med bruger-id og adgangskode?

Nej, ikke nødvendigvis. Hvis I har brug for login, kan deltagerne og udstillere få direkte adgang via et personligt link, som sendes fra beskedsystemet. 

  

4. Kan indholdet i Event App ændres under eventet?

Ja, selvfølgelig. Du kan løbende opdatere indholdet, og ændringerne slår igennem med det samme. Du kan f.eks. også informere deltagerne om ændringer via pushbeskeder.


5. Kan Event App tilpasses vores visuelle identitet?

Ja, selvfølgelig. Event App kan tilpasses jeres farver, fonte og billeder. I kan endda tilkøbe jeres helt egen app til download – en såkaldt White Label App.

 


Skal vi se, om Event App kunne være relevant for jer?

Er du nysgerrig på om ConferenceCommunicator Event App kan være relevant for jeres arrangementer og events? Så lad os tage en kort og uforpligtende snak om jeres behov – og om vi kunne være det rette match.

Du er velkommen til at kontakte Jeannette Eis på telefon 42 46 46 03 eller e-mail je@attendwise.com.

Eller udfylde kontaktformularen ved at klikke nedenfor.

Vil du hellere læse mere?
Så har vi samlet en mere detaljeret gennemgang af funktionerne i ConferenceCommunicator Event App, som du kan se her.

Kontakt os